New

Read More >

TechGadget

Latest Tech Gadget

Giresun’un Tarihi Tanıtımı

450 bin civarında Giresun Nüfusu ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan OrduErzincan, Sivas, Trabzon ve Gümüşhane ile komşu olan doğal güzellikleriyle adını duyurmuş bir ilimizdir Giresun. Karadeniz iklimi içerisinde yıllık yağış ortalaması yüksek bir şehirdir Giresun. Ancak bu yağışlar, turizm açısından değerlendirmeye alınırsa; ortaya muazzam tabiat güzelliklerinin serpilmesi nedeniyle olumlu sonuçlar çıkarttığını söyleyebiliriz. Giresun, fındığın anavatanlarından biridir. Dünya fındık üretiminin neredeyse yarısı bu şehirden karşılanmaktadır. Giresun’a gittiğinizde, bölgenin yerel lezzeti olan kır pidelerinden mutlaka tatmanızı öneririz. Şehrin ismi Roma Kralı Sezer’ın en lezzetli kirazı bu bölgeden yemesi üzerine kente ‘’Kerasus’’ ismini vermiştir. Sonradan bu isim Türklerle birlikte Giresun halini almış ve resmiyet kazanmıştır. 1923 yılında il olan Giresun, içerisinde onlarca tarihi ve kültürel değer arz eden birikimler barındırmaktadır. Turizm kolları içerisinde son dönemlerde artış trendine giren Yayla Turizmi için bu bölge doğrusu en ideal noktalar arasında başlara yazılabilir. Kentin bir diğer özelliği ise, Karadeniz içerisinde bulunan iki Ada’dan birinin Giresun sınırları içerisinde bulunmasıdır. Maviyle yeşilin kucaklaştığı Giresun, görülmeye değerdir. Giresun’un gezilecek yerlerini sizler için sıraladık:

Giresun’un Gezilecek Yerler

GİRESUN KALESİ:  Giresun’u ve masmavi Karadenizi muazzam açılardan panoramik şekilde seyredebileceğiniz ideal bir noktadır Giresun Kalesi. Kale çevresinde birçok tesisleşme bulunmaktadır. Dilerseniz çayınızı yudumlayarak doyumsuz manzaranın seyrine dalabilirsiniz. Ayrıca, Kurtuluş Savaşı için önemli kişilerden biri olan Topal Osman Ağa’nın kabri bu kalenin hemen yakınında yer almaktadır. Giresun Kalesinin geçmişine bakarsak, Roma ve Helenistik dönemlerde kullanıldığı, sonraki yüzyıllar boyunca farklı uygarlıklarca sürdürüldüğü görülmektedir.Giresun’un tarihine ışık tutmuş olan ve Giresun’un simgeleri arasında yer alan bu Giresun Kalesi’ni,Giresun’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
KULAKKAYA YAYLASI:  Ulaşımın yapılan yol çalışmaları neticesinde kolayca sağlanabildiği Kulakkaya Yaylası, onlarca çeşit endemik bitki türünün ve akan buz gibi sularının içinde doğa gezintisine çıkabileceğiniz güzide bir alana sahiptir. Yaz dönemlerinde bu bölgede yapılan Yayla Şenliklerine dilerseniz konuk olabilir, farklı kültürleri keşfedebilirsiniz.Giresun’un doğal güzelliklerine iyi bir örnek olan Kulakkaya Yaylası‘nı,Giresun’da gezilecek yerler listenize öneririz.
SİS DAĞI YAYLASI:  Bulutlara dokunabileceğiniz görkemli bir tabiat harikasıdır. Yoğun rağbet gören Sis Dağı Yaylası, birçok etkinliğe sahne olmaktadır. Trabzon-Giresun illerinin kesişiminde bulunan bu yayla, her iki ildende gelen konuklarını ağırlamakta ve tadına doyum olmaz şenliklere evsahipliği yapmaktadır.Giresun seyahatinde uğranabilecek bir Giresun’un tabiat güzelliğidir Sis Dağı Yaylası.
GİRESUN ADASI:  Birçok mitolojik anlatılarda adı geçen bu ada, Karadeniz’de bulunan iki adadan biridir. Ada üzerinde 71 çeşit bitki türünün yetiştiği ve geçmişten günümüze ulaşan ve Giresun’un tarihinde 4 bin yıla uzanan tarihi eserlerin mevcut olduğunu ekleyebiliriz.,
HACI MİKTAT CAMİSİ:  İlginç mimari özellikleriyle dikkat çeken Hacı Miktat CamiiGiresun’un en önemli tarihi yerleri arasında bulunmaktadır.Giresun’un Tarihinde 400 yıla yakın zamandır varlığını sürdüren cami, manevi önemiyle özenle korunmaktadır.
GİRESUN MÜZESİ (GOGARA KİLİSESİ) :  18. yüzyılda inşa edilmiş olan Gogora Kilisesi, ince işçilik ürünü mimari yapısıyla ve içerisinde barındırdığı antik döneme uzan eserleriyle, sıra dışı bir müzedir. Bu heyecan verici eserlerin sergilendiği müzeyi, Giresun’un geçmişini kısaca izlemlemek adına ziyaret edebilirsiniz.Giresun’un tarihi yerleri arasında görülmesi gereken bir değerdir.
TİREBOLU: Giresun iline bağlı bir ilçedir.Yaklaşık 54 köyü vardır. Tirebolu adı, Tripolis ‘den gelmiştir. 3 şehir anlamına gelmektedir. Yanyana bulunan üç çıkıntı ya da burun üzerine kurulmuş olmasından dolayı bu ismi almıştır. Tirebolu, M.Ö 656 yıllarında Karadeniz’de kolonicik hareketine kalkışan MİLETOSLULAR tarafından kurulduğu söylenir. Giresun şehir merkezine 45 km. uzaklıktadır. Muhteşem doğası ve zengin tarihiyle ön plana çıkmıştır. Sen Jan Kalesi: Denizin içerisindeki bir kayanın üzerine kurulmuş bir kaledir. 13. yüzyılda Bizans Dönemi’nde yapılmıştır. Tek giriş kapısı vardır. İçerisinde önceki yüzyıllara ait mezar taşları bulunan Sen Jan KalesiTirebolu’ya güzel bir hava katmaktadır.Bedreme Kalesi, Örenkaya Köyü’nde çok yüksek büyük bir doğal kayalık üzerine kurulmuştur. Osmanlılarda gözetleme kalesi olarak kullanılmıştır. Türk Fethi sıralarında, Rumların uzun yıllar boyunca, burada barındıkları söylenir. Bu yüzden Bedrum adını almıştır. Günümüze de Bedreme olarak taşınmıştır. 
TİREBOLU KALESİ:  Tirebolu ilçesi sınırları içinde yer alan kale, yaklaşık olarak 700 yıllık tarihiyle sağlam şekilde ayakta durmaktadır. Uçsuz bucaksız Karadeniz sularını güzel bir açıdan izlerken tarihi doku sizlere eşlik edecektir.

Giresun’a Ulaşım

Giresun ilimize, havayolu, karayolu ve denizyoluyla ulaşmak mümkündür. Karayolu ile, İstanbulAnkaraİzmirBursaAntalya gibi metropollerin yanısıra, hemen hemen bütün şehirlerden düzenli olarak yapılan otobüs seferleri vardır. Denizyolu ulaşımında ise, şehir merkezinde bulunan Giresun Limanı kullanılmaktadır. Havayolu ile ulaşımda, en yakın havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı‘nı kullanabilirsiniz. Ordu Giresun Havalimanı Transfer ihtiyacınızda, diğer bir kurulrşrmrz olan Arsis Vip Transfer‘den destek alabilirsiniz. 

Giresun’nda Konaklama

Giresun doğal güzellikleri,tarihi dokusu,coğrafi konumu ile Türkiye‘nin güzel şehirlerinden bir tanesidir.Giresunda konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Giresun Tatiliniz’de Giresun Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz.Giresun ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Giresun Tatilinde konaklayabileceğiniz Giresun Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Giresun Ev Kiralama ve Giresun Kiralık Dairelerimizle sizlere Giresun’da hizmet verebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir