New

Read More >

TechGadget

Latest Tech Gadget

Eşsiz güzellikleri dillere destan Giresun yaylaları, beyaz gelinliğiyle yerli ve yabancı turistlerin çok yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor. İlimizin en önemli turizm tesisleri arasında yer alan Birun Kümbet Dağ Evi de, dört mevsim muhteşem manzarasıyla doğa tutkunlarını cezbediyor. Çam ağaçlarının, yemyeşil çayırların karla kaplanması, seyrine doyum olmayan görüntüler oluşturuyor. Türkiye’nin ve dünyanın farklı coğrafyalarından ilimize gelen turistler, Birun Kümbet Dağ Evi’nde aileleriyle birlikte unutulmaz zamanlar geçirerek doğanın tadını çıkartıyor. 
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın talimatıyla yayla yollarının sürekli açık tutulması için başlatılan çalışmaların da, Giresun’un kış turizmine önemli katkılar sağladığına dikkat çekiliyor.


Kış turizmi için çalışmalar yürütülüyor

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Giresun yaylalarında turizmi çeşitlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bu kapsamda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansınca (DOKA) desteklenen projeyle Dereli ve Bulancak ilçelerinde kış ve yayla turizm alanlarının fizibilitesinin yapılacağını aktaran Sarıfakıoğulları, projenin toplam bütçesinin 122 bin 500 lira olduğunu kaydetti.

Sarıfakıoğulları, projeyle her iki ilçede 2 bin metre ve üstü rakıma sahip, iklim ve kar garantili, büyüklüğü 500 hektarın üstünde olan, bölgesel kalkınmaya ve rekabet gücüne katkıda bulunmak, uluslararası ölçekte kış turizm merkezi olabilecek alanlarda, turizm etkinliklerinin çeşitlendirilmek, kış, yayla ve alternatif turizm kapasitesinin belirlenebilmek için fizibilite raporunun hazırlanacağını ifade etti.

Kümbet Yaylası’ndaki 5,5 kilometre uzunluğunda kızak ve snowboard parkurunun Giresun Orman Bölge Müdürlüğünce ekoturizm alanı ilan edildiği bilgisini veren Sarıfakıoğulları, kızak etkinliklerinin bu yıl da devam edeceğini dile getirdi.


Sarıfakıoğulları, karın en uzun süre yerde kaldığı Bulancak ilçesi Bektaş Yaylası’nda 1974 yılında yapılan bir babylift bulunduğunu belirterek, “O alanda ki babylifti yeniden hayata geçirerek temel kayak eğitimi, snowboard ve kızak için Bektaş yaylasında da bir başlangıç yapılması için çalışma başlatılmış olup 2 ay içerisinde hizmete geçecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir