New

Read More >

TechGadget

Latest Tech Gadget

GİRESUNSPOR

Giresunspor, Giresun ilinde ilk olarak 1925, daha sonra 1967 yılında tekrardan kurulmuş olan bir spor kulübüdür. Kulübün lakabı ve taraftar grubunun ismi Çotanaklar‘dır. Çotanak, fındığın ağaç dalındaki haline denmektedir. Çotanak figürü kulübün armasında da mevcuttur.

Giresun Atatürk Stadı‘nda oynamaktadır. Şu anki başkanı Mustafa Temel Bozbağ, teknik direktörü ise Yücel İldiz‘dir.  Giresunspor’un Çaykur Rizespor ve Orduspor ile arasında büyük bir rekabet vardır. Öyle ki Giresunspor ve Çaykur Rizespor arasındaki maçlarda seyirci yasağı bulunmaktadır. 

Giresunspor’un bu iki takımla oynadığı maçlar Karadeniz Derbisi olarak isimlendirilir.

Giresunspor Tarih;

Giresunspor Kulübü; 1925 yılında Hilalspor’a rakip olarak, sarı-lacivert renkler altında öğretmen FEVZİ ve FARUK beyler tarafından kurulmuştur.
Kulüp amatör olarak futbol, atletizm ve su sporlarında faaliyet göstermiştir. Ayrıca piyesler de veren kulüp, gece eğlenceleri de düzenlemiş, sahne çalışmalarına da Şair Can Akengin yardımda bulunmuştur.
Giresunspor, 1925-1940 yılları arasında Hilalspor ve Yeşiltepe takımlarıyla mahalli liglerde sayısız müsabaka oynamıştır. 29 Haziran 1938 tarihinde çıkan 3530 sayılı Beden Terbiyesi Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte 28 Mart 1941 yılında Giresunspor, Hilalspor, Yeşiltepe ve Sahilspor kulüpleri sürdürdükleri bu faaliyetlerine son vermek zorunda kalmışlar ve kapatılmışlardır.
Kapatılma kararlarından sonra 3 Mayıs 1941‘de Hilalspor ve Sahilspor kulüpleri yeşil-beyaz forma altında Aksugençlik Spor Kulübü’nü kurdular. Buna karşılık Giresunspor ve Yeşiltepe kulüpleri de bir araya gelerek çivit-kırmızı renklere sahip forma altında Akıngençlik Spor Kulübü’nü kurdular.
5 Haziran 1947 yılında Güneşspor adıyla bir başka yeni kulüp daha kuruldu. Aksugençlikspor, 1952 yılında ismini Beşiktaş, renklerini de siyah-beyaz yaparak faaliyetlerine devam ederken; Güneşspor ise önce 1963 yılında eski Yeşiltepe’yi yaşatmak ve tazelemek amacıyla adını Yeşiltepe yaptı, sonra da 17 Mart 1967 tarihinde aldığı kararla adını GİRESUNSPOR olarak yeniden değiştirdi.
18 Nisan 1967 tarihinde Akıngençlikspor ve 21 Nisan 1967 tarihinde de Beşiktaş kulüpleri kendilerini fesih kararı alarak Giresunspor’a katılma kararı aldılar. Böylece en eskisi 1925 yılında kurulmuş olan kulüpler, tek bir çatı altında toplanarak faaliyetlerini sürdürmüş oldular.
Giresunspor’un Türkiye 2. Milli Ligine alındığı müjdesi 9 Nisan 1967 tarihinde Ordu ilinden konvoylarla Giresun’a getirilen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Kamil OCAK ve Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref APAK tarafından Belediye Meydanında büyük tezahürat ve bayram havası içinde açıklandı.
Kulübümüzün profesyonel ligde kurucu başkanlığını Yaşar TURAN yapmıştır. Daha sonra yapılan Kongrede Hasan GÜREL başkan olarak seçilmiştir.
Profesyonel liglerdeki mücadelesine 1967-68 futbol sezonunda Türkiye 2. Milli Ligi’nden başlayan Giresunspor ilk resmi maçını ise20 Ağustos 1967 tarihinde İstanbul kulüplerinden Beylerbeyispor ile Giresun Atatürk Stadı’nda oynadı. Giresunspor rakibiyle 0-0berabere kalmıştır. Ekibimiz bu karşılaşmaya Mehmet- Hüseyin-Saadettin- İsmet- Erol- Fevki- Servet- K. Şükrü- Ünal- B. Şükrü- Muhlis onbiriyle çıkmıştır.
Giresunspor, Giresun’daki ikinci maçında ise 17 Eylül 1967 tarihinde Konyaspor’la karşılaşmış ve rakibine 2-1 mağlup olmuştur. Bu karşılaşmaya ise Nevzat-Mehmet-Şükrü-Fevki-Cudi-Erol-Osman-Şener-Ahmet-Muhlis-Şaban-Servet onbiriyle çıkılmıştır.
Profesyonel liglerdeki mücadelesine başladıktan 4 sezon sonra 1970-71 sezonunda Türkiye Birinci Futbol Ligi’ne yükselerek Doğu Karadeniz’in 1. ligde mücadele eden ilk kulübü olma unvanını alan takımımız, o dönemki adıyla Türkiye 1. Ligi’nde 6 sezon üst üstemücadele etmiştir.
Giresunspor, 1976 – 1977 yılında 2. Lige, 1977 – 1978 yılında 3. Lige düşmüştür. 1978 – 1979 yılında yeniden 2. Lige çıkan takımımız, 1985 – 1986 sezonunda tekrar 3. lig’e düşmüştür.
1987 – 1988 sezonunda şampiyon olarak tekrar 2. Lige çıkmıştır. 12 sezon, bu lig de kalan ekibimiz 1999-2000 sezonunda 3.lige üçüncü defa düşmüştür.
GİRESUNSPOR2004-2005 sezonunda şampiyon olarak Denizli’de oynanan play-off maçları sonucunda 2. Lig B Kategorisi yükselmiştir. 2006-2007 sezonunda yükselme grubunu lider tamamlayarak Bursa’da Play-off oynama hakkı kazanmıştır.
Bursa’da büyük taraftar desteği altında oynanan maçta önce Kahramanmaraşspor’u 3-1 ile daha sonra Marmaris Belediyespor’u uzatma dakikalarında attığı golle maçı uzatmaya taşıyan Çotanaklar Marmaris Belediyespor takımını penaltı atışları sonucu 5-3yenerek finale adını yazdırmıştır.
Finalde Adana Demirspor’a karşı oynanan maçta Giresunspor 5 -1 Adana Demirspor’u yenerek şampiyon olarak adını 1. Lige adını yazdırmıştır.
Kulübümüzün ilk (Kurucu) Başkanı Yaşar TURAN’dır. Daha sonra sırasıyla Hasan GÜREL, Yılmaz SÜTLAÇ, Ahmet Kaya TİRALİ, Mehmet Ali GÜNEY, Orhan YILMAZ, Ali KÜÇÜKAYDIN, İbrahim TÜRK, Bekir AYGÜN, Mehmet LARÇIN, Yavuz Selim BAŞAR, Naim AYGÜN, Mehmet BULUT, Muzaffer DENİZ, Osman ÇIRAK, Gürcan EJDEROĞLU, M. Fatih KİTAPÇI , Olgun AYDIN PEKER bu görevi ifa etmişlerdir.

Halen Osman ÇIRAK kulüp başkanlıı görevini sürdürmektedir.

http://www.giresunvakfi.org
1. BAŞKAN  (Kurucu) YAŞAR TURAN
2. BAŞKAN HASAN GÜREL
3. BAŞKAN YILMAZ SÜTLAÇ
4. BAŞKAN A.KAYA TİRALİ
5. BAŞKAN MEHMET ALİ GÜNEY
6. BAŞKAN ORHAN YILMAZ
7. BAŞKAN ALİ KÜÇÜKAYDIN
8. BAŞKAN İBRAHİM TÜRK
9. BAŞKAN BEKİR AYGÜN
10. BAŞKAN MEHMET LARÇIN
11. BAŞKAN Y.  SELİM BAŞAR
12. BAŞKAN NAİM AYGÜN
13. BAŞKAN MEHMET BULUT
14. BAŞKAN MUZAFFER DENİZ
15. BAŞKAN OSMAN ÇIRAK
16. BAŞKAN  A.KAYA TİRALİ
17. BAŞKAN GÜRCAN EJDEROĞLU
18. BAŞKAN OSMAN ÇIRAK
19. BAŞKAN MEHMET FATİH KİTAPÇI
20. BAŞKAN OLGUN AYDIN PEKER
21. BAŞKAN OSMAN ÇIRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir