New

Read More >

TechGadget

Latest Tech Gadget

Mitolojik hikayeleri ve tarihi kalıntılarıyla ön plana çıkan Giresun Adası, koronavirüs nedeniyle bu yıl, geçmiş yıllara göre yaklaşık bir ay gecikmeli olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Doğu Karadeniz’de üzerinde insanların yaşadığı tek ada olan Giresun Adası’na gelenler, Bizans mezarları, tarihi surlar, manastır harabesi, şapel gibi tarihi kalıntıları inceleme imkanı buluyorAda, “Amazon kadınları”, “Herkül’ün altın postu aramak için adaya gelmesi” gibi mitolojik hikayelere konu olmasıyla biliniyor.
Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Giresun Adası’nda karabatak ve martıların yuvaları ile üreme alanları gözlemlenebiliyor. 39 dönüm alana sahip ada, doğasıyla da dikkati çekiyor.
Giresun Adası’na günlük tur düzenleyen tekne ile ulaşım sağlanıyor. Ada ziyaretleri hava şartlarına göre ekim ayına kadar gerçekleştirilebiliyor. Adaya genellikle her yıl haziranda başlayan tekne turları, bu yıl Covid-19 nedeniyle yaklaşık bir ay gecikmeli olarak temmuzda yapılmaya başlandı. Tedbirler kapsamında ziyaretçilerden maske takmaları, ayrıca hem ulaşım sırasında hem de adayı gezerken sosyal mesafe kurallarına uymaları isteniyor.
Giresun Adası’nın, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydı için Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuru işleminin ardından ise çalışmalar devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir