New

Read More >

TechGadget

Latest Tech Gadget

Bol Fındık Tüketen İnsanların Yüksek IQ’ya Sahip Olduğunu Kanıtlayan 5 Durum

Fındığın fayda sağladığı o kadar çok şey keşfedildi ki, artık fındığın faydası olmadığı şeyleri konuşur hale geldik. Bu kadar verimli bir türü yetiştiren biz Giresunlular, fındığın faydalarını dünyaya ne kadar doğru olarak ifade edebiliyoruz orası tartışılır ama ünlü bilim adamları bizim için bazı araştırmalar yapmış.
En son Nutritional Neuroscience adlı bir kurumun yaptığı nöropektif bir araştırma sonucunda fındığın sağlıklı bir yaşlılığın oluşumuna öncülük ettiği, hafızayı geliştirdiği, IQ seviyesini yükselttiği ve anxiety olarak bilinen kaygı hastalığını azalttığı yönünde bulgulara rastlanmış.
Bunun dışında yıllar önce bazı üniversite öğrencileri tarafından Karadeniz insanına karışık zeka testi soruları da yöneltilmiş ve çoğunluğunun bu testlere doğru yanıtlar verdiği gözlemlenmiş. Belki sonucu siz de merak ediyor olabilirsiniz. İnternette bu tip IQ testlerini bulabileceğiniz bir çok kaynak var. Biz daha önce MentalUP’a baktık ve oradan çözdük. Sonuçlarımız gayet iyi duruyor 🙂 Sizler de buradan çözüp sonuçları yorum bölümünden yazabilirsiniz. Testin linki şurada, buraya tıklayabilirsiniz: https://www.mentalup.net/blog/iq-testi
Bizce, zaten araştırma yapmalarına gerek kalmadan bile sadece Karadeniz Bölgesi’ni insanına ve kıvrak zekasına bakabilirlermiş. Biz bir de öyle yaptık ve haberlere konu olmuş Karadeniz Bölgesi’nden ilginç buluşları derledik. Buradan bile zaten IQ testine ihtiyaç olmadığı apaçık anlaşılıyor 🙂

Giresun’daki ters tabela

Torpil geçerek ilk olarak kendi buluşlarımızdan başlayalım. Bunlardan biri ters tabela. Reklam amacıyla dükkanının tabelasını ters yerleştirmek isteyen Mustafa Yıldız, bu buluşuyla çok konuşulduğunu söyleyerek amacına ulaştığını belirtiyor. Tabelayı taktıkları andan beri herkes, onları tabelayı ters taktıklarına dair uyarıyormuş.

Trabzon’daki yük taşıma asansörü lüks otomobil

Bir diğer ilginçliklerden biri de Trabzon’da yaşanıyor. İnşaatın en üst katına kum çuvallarını taşımak için vinç bulamayan vatandaşlar, makaraya sardıkları halatla içine kum torbalarını doldurdukları 61 plakalı son model bir aracı yukarı çekerek taşımışlar.

Rize’de uykuya yatan minare

Rize’nin İkizdere İlçesi Karzavan Yaylası’nda çelik varillerin birleştirilmesiyle oluşturulan 7 metrelik bir minare, kış aylarında çığdan zarar görmesin diye her yıl yatırılıyor. Fikri Kurt’un tasarladığı makaralı düzenekle kışın yere yatırılan minare, yaz mevsiminde insanların yaylaya çıkmasıyla birlikte yine aynı yöntemle kaldırılıyor.

Şeffaf poşetle sinek-kovar yapmak

Bu buluş artık neredeyse tüm Karadeniz Bölgesi’nde yaygınlaşmaya başladı. Sineklerden ve arılardan bunalan halk, içine su doldurdukları şeffaf poşetleri görünür yerlere asarak sinekleri uzaklaştırmayı başardı. Nasıl işe yaradığı bilinmiyor ama tahminler ışık yansımalarının onları korkuttuğu yönde.

Karadeniz’in Edison’u

Rize’nin Pazar İlçesi Sahil Köyü’nde yaşayan 46 yaşındaki Şaban Ali Yazıcı, kuzineye monte ettiği bir sistemle elektrik elde edip birkaç ampulü yakmayı başardı.
https://giresunblog.com/bol-findik-tuketen-insanlarin-yuksek-iqya-sahip-oldugunu-kanitlayan-5-durum/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir