New

Read More >

TechGadget

Latest Tech Gadget

Bir Doğa Harikası, Giresun Gelin Kayası

Yeşilin en zenginini, mavinin en güzelini bir arada bulabileceğiniz Giresun ilimizin merkezine yakın Mesudiye Köyü’nün Taşhan Bölgesinde Kemaliye Yolu üzerinde bulunan “Gelin Kayası” sıradışı duruşu ile dillere destan efsanelere sebeptir.

Bilindiği üzere efsane ya da söylence, bir tabiat olayını ya da bir varlığın oluşumunu olağanüstü hikayeler ile anlatma sanatıdır. Efsanenin temeli olan olay, halkın hayalinde şekil değiştirerek ağızdan ağıza, nesilden nesile geçmekte.
gelin kayası (1)
İşte Giresun’daki bu iki dev kayalığın üst üste gelişi, özellikle de altta bulunan dev kütlenin eğri zeminde düşmeden duruşu ile yüzyıllardır üzerindeki kayayı nasıl taşıdığı hakkında bilimsel gerçeklerden bahsetmek istemiyoruz, zira mutlaka bir açıklaması vardır. Ancak mevcut teknoloji ile bu kayaları yerleştirmekte zorlanacağımız da ayrı bir gerçek.
Gelelim açıklaması olmayan ama nesillerdir anlatılan ve kayalara “Gelin Kayası” denmesine sebep olan başlıca iki efsaneye.
Birinci halk efsanesine göre;
Güzeller güzeli genç bir kız evlenmek istemediği ve sevmediği bir erkek ile mecburen evlenmek durumunda kaldığında ve bu duruma itiraz edemediğinde içtenlikle bir dua etmiş. Düğün günü geldiğinde gelin alayı ile yola çıkan güzel gelin, at üzerindeyken evlenmek istemediği erkeğe gitmek yerine “taş olup, donup kalmayı” diler. Dileği de oracıkta gerçekleşir.
1629788-giresun-tashan-gelin-kayasi
Bu sis dağını süsleyen kayalıklar ile ilgili olarak bir başka Gelinkaya Efsanesi ile şöyledir;
Sırtında çocuğu bulunan bir kadın benzetmesi yapılan gelin kayası için evlendiği erkeğin annesi ile geçinemeyen ve yaşadıkları sebebiyle eve dönmemek için “Tanrım, ya beni kuş et uçur, ya da taş et dondur.” yakarışının bir sonucu olduğu anlatılır.
Bu doğa harikasını hikayesi ile ziyaret ettiğinizde üst üste durmuş iki kayadan fazlasını görmektesiniz. Yolunuz bir gün Karadeniz’e düşerse Gelin Kayası mutlaka güzergahınızda bulunmalı.
Zaten güzel Giresun’un turizm merkezi olan güzel yaylalarından Erimez, Kulakkaya ve Alçakbel’e çıkan yol da efsane kayanın yanından geçmekte.

Leyla Gezer Güvenç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir